Denizli’de Atatürk ve Etnografya Müzesi’nde bulunan tekstil ürünlerini günümüze uyarlayarak, cüzdan, çanta dokuyan Dr. Gülfizar Akköse ‘Geçmişten günümüze ilmek ilmek’ yine müzede sergisinin açılışını gerçekleştirdi. 15-18 Eylül tarihleri arasında ziyarete açık olan Akköse’nin sergisi Müze’deki ilk sergi olma özelliği taşıyor.

Atatürk ve Etnografya Müzesi’nde salı günü yapılan açılışa, Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli Müze Müdürü Nail Uyar, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Akköse, Tüm Bel-Sen Denizli Şube Başkanı Serkan Deniz Özkan ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta Akköse’ye teşekkür plaketi hediye eden Denizli Müze Müdürü Nail Uyar, Akköse’yi hazırlamış olduğu doktora tezi ve sergi için tebrik etti. 

Davetlilere sergiyi gezdiren Dr. Akköse artık kullanımda olmayan keseleri kullanılabilir hale getirerek tekniğine uygun şekilde günümüze uyarladığın ifade etti. İğne oyası ve tığ oyası gibi teknikler kullandığını belirten Akköse, müzedeki envanterlerdeki tasarımları günümüze taşıdığını söyledi. 

“UNUTULMUŞ ESERLERİ GÜNÜMÜZE UYARLAMAK”
Sergiye dair konuşan Akköse, bu sergi doktora tezimle ilgili. Müzedeki tekstil ürünlerinin incelenmesiyle ilgili unutulmuş keseleri günümüze uyarlayarak çantalar ve cüzdanlardan sergi oluşturdum. Serginin asıl amacı unutulmuş eserleri günümüze uyarlamak kültürümüzü değerlerimizi tanıtmak” dedi. Kadın üretimine de katkı sağlamayı amaçladığının altını çizen Akköse; “Ürünlerin elde yapılabilmesi ile kadınların evlerinde de bu eserleri günümüzle buluşturma şansı var. Kadınların üretime katkı sağlaması amacıyla da bu ürünleri sergiledim. Kullandığım teknikler birebir müzedeki envanterlerde kullanılan tekniklerle aynıdır” ifadelerini kullandı. 

GÜLFİZAR AKKÖSE KİMDİR?
Denizli Serinhisar doğumlu Dr. Gülfizar Akköse, 2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümünden mezun oldu. 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılında Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlilik doktora tezini tamamladı. 2008-2019 Eğitim Öğretim yılında Afyon Kocatepe, 2013-2019 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak çalıştı. Akademik çalışma alanları arasında; etnografik tekstiller, yöresel giysiler, halk kültürü, dokuma, takı, baskı, ahşap işleri ve tekstil tasarımıyla ilgilidir.

Lavanta Tarlalarının Hasadında Yalnız Bırakmadı

Başkan Erdoğan’dan Ahilik Haftası Mesajı

DTO Başkanı Erdoğan, Kızı Sahra’yı Evlendirdi