Eğitim Sen Denizli Şubesi, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında alınan tedbirlerin yeterli olmadığı uyarısında bulunarak öğrenciler ve öğretmenlerin sağlık hakkına vurgu yaptı.

Eğitim Sen Denizli; Emekçilerin ve öğrencilerin sağlığına sahip çıkıyoruz

Eğitim Denizli Şubesi tüm illerde olduğu gibi Denizli’de de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşerek salgın koşullarında eğitime dair sakıncaları, uyarılarını ve taleplerini dile getirdi. Görüşmenin ardından Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı.

"SALGININ GELMİŞ OLDUĞU AŞAMA KAYGI VERİCİ" 
Basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen MYK Üyesi Özgür Bozdoğan, 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin tedbirlerin yeterli olmadığı uyarısında bulundu. Bozdoğan, "Salgının gelmiş olduğu aşamada oldukça kaygı verici, sorunların çözülmediği bir ortamda eğitim öğretim yılı başlayacak. Özellikle vakaların artıyor olması, alınan önlemlerin tüm uyarılarımıza rağmen yeterli ve geçerli önlemler olmaması, eğitim ortamının salgında açılacak koşullara sahip olmaması eğitim ve bilim emekçileri olarak bizleri kaygılandırıyor. Yapmış olduğumuz çalışmaların sonuçlarını merkezi düzeyde bakanlığa illerde de müdürlüklere iletiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Tıpırdamaz ise salgının geldiği boyuta dikkat çekerek sendikanın uyarılarını, çözüm önerileri ve taleplerini paylaştı. 

UYARILAR, ÖNERİLER VE TALEPLER 

Şube Başkanı Tıpırdamaz, uyarı ve taleplerini şöyle sıraladı;

-Öğrencilerin eğitim ve yaşam hakkı bir bütündür.
-Öğrencilerin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığını, yaşamını güvenceye almadan eğitim hakkının güvenceye alınması mümkün değildir.
-Öğrencilerin okula gelip giderken kullandıkları ulaşım araçları önemli oranda sağlık riski oluşturmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için öğrencilerimiz ve bütün eğitim emekçileri için  ücretsiz servis olanağı sağlanmalıdır.
-Okullar açılmadan önce fiziksel mesafe ve hijyen planlaması yapılmalıdır. Devlet okullarında bir sınıfta en fazla 12 öğrenci olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.
Taşımalı eğitime son verilerek, köy okulları yeniden eğitime açılmalıdır.
-Atıl kamu binalarında düzenleme yapılarak buralardan derslikler oluşturulmalıdır.
-Eğitimin ihtiyaçlarının karşılanması için ek bütçe oluşturulmadan atılacak her adımın riski daha da büyütmekten başka bir sonuç vermeyeceği bilinmelidir. Eğitim kurumlarının bütün ihtiyaçları salgın koşullarına göre yeniden güncellenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için ek bütçe oluşturulmalıdır.
-Bütün eğitim kurumlarında sağlık birimleri oluşturulmalı, yeterli sayıda doktor ve hemşire  görevlendirilmelidir.
Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten, temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır. 
-Okullarda temizlik ve hijyen işlerinde çalışacak personel açıkları kadrolu atama ile karşılanmalı,  hijyen ve salgınla mücadele konusunda eğitim almaları sağlanmalı ve salgına karşı koruyucu ekipmanla donatılmaları sağlanmalıdır.
-Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda okulların yüz yüze açılmasına karar verilmesi durumunda eğitim emekçilerine ve öğrencilere ücretsiz test ve aşı yapılmadır.
-Uygun koşullar sağlandığında yüz yüze eğitim için önemli oranda öğretmen ihtiyacı olacaktır. Yeterli sayıda öğretmen ataması kadrolu, güvenceli olarak yapılmalıdır.
-Öğrencilerimize ve öğretmenlere uzaktan eğitim için gerekli internet, teknik destek, bilgisayar veya tablet ücretsiz olarak verilmelidir.

"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ" 
Tıpırdamaz son olarak tüm eğitim ve bilim emekçilerine, öğrencilerin ve emekçilerin haklarına geleceğine sahip çıkma çağrısında bulundu. Tıpırdamaz; "Öğrencilerimizin eğitim hakkı,  mesleki saygınlığımız, öğretmenliğin uluslararası standartlara uygun, bilimsel bir anlayışla ele alınması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki, özlük ve demokratik taleplerinin karşılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Lavanta Tarlalarının Hasadında Yalnız Bırakmadı

Başkan Erdoğan’dan Ahilik Haftası Mesajı

DTO Başkanı Erdoğan, Kızı Sahra’yı Evlendirdi