Emek Partisi Denizli İl Örgütü, 12 Eylül 1980 darbesinin 40. Yıldönümünde açıklama yayınladı. Açıklamada “12 Eylül hala devam ediyor” denidli.12 Eylül askeri darbesinin 40. yılındayız.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden tam olarak 40 yıl geçti. Türkiye’nin darbe tarihine bir çentik daha atıldığı tarihin 40. Yıl dönümünde Emek Partisi Denizli İl Yöneticisi Mehmet Kırgız açıklama yaptı. 

İl Yöneticisi Mehmet Kırgız açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Faşist darbe döneminde; 230 bin kişi işkenceli sorgudan geçti, 571 kişi idam cezası aldı, 50 kişi idam edildi, çok sayıda insan iltica etti, vatandaşlıktan çıkarıldı, parlamento ve partiler kapatıldı, liderler gözaltına alındı, sendikaların çoğu kapatıldı, muhalif basın susturuldu. 

Askeri darbe, 24 Ocak ekonomik kararlarının rahat uygulanabilmesi için yapıldı. Sermaye için; ağır bir baskı uygulanması, muhalefetin susturulması ve hukukun bağlayıcı koşullarından kurtulmak gerekiyordu. 

12 Eylül ile “şimdiye kadar hep işçiler güldü, şimdi biz güleceğiz” diyen TİSK Başkanı Halit Narin’in dileği gerçekleşti. İşçi sınıfı ve emekçilerin kazanımları rafa kaldırılırken sermaye sınıfı daha da palazlandı.  

Asker 12 Eylül Anayasasından ve partilerin kurulmasından sonra da kışlaya dönmedi. 

Yıllarca MGK’daki tavsiye kararlarıyla yasama sürecini yönlendirdi. 12 Eylül’ün cismi de fikri de daima iktidarda kaldı. 

Cuntacılarının bıraktığı sistem; Türkiye egemenlerini zora sokacak emekçi hareketini bastırmaya yönelik tedbirlerden ibarettir. 

Bu sistem sermaye sınıfının ihtiyaçlarının gerektirdiği esnekliğe sahiptir: Anayasa defalarca değiştirilmiş, KHK’lar çıkarılmış ve sermaye ne istiyorsa o olmuştur. 

“MÜCADELE SÜRECEK”

Tek adam rejimi 12 Eylül’ün uzantısıdır. 

İşçi sınıfı ve emekçilerin hakları budanmaktadır. Sendikalaşmak zorlaştırılmış, grevler gösteriler yasaklanmaktadır. Sokağa çıkanlara şiddet uygulanmaktadır. Görünürde bir parlamento vardır ama yasaları tek adam çıkarmaktadır. Hak, hukuk ve adalet yok edilmektedir. 

Darbenin ruhunu bütün kararları keyfiyete bağlayan bugünkü iktidar taşımaktadır. 

Demokrasiyi kazanmanın güvencesi birliğimiz ve birleşik mücadelemizdir. 

Lavanta Tarlalarının Hasadında Yalnız Bırakmadı

Başkan Erdoğan’dan Ahilik Haftası Mesajı

DTO Başkanı Erdoğan, Kızı Sahra’yı Evlendirdi