Moda Tasarım Öğretmeni Dr. Derya Tatman, Buldan’ın el tezgâhlarında dokunan hoşgör kumaşından, dijital ortamda hazırladığı 3D tasarımlarını, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)Fuaye Alanı’nda sergiledi. Hoşgörün sanal dünyaya sıçrayışının gözler önüne serildiği sergi, davetliler tarafından büyük beğeni kazandı.

Moda Tasarım Öğretmeni Dr. Derya Tatman’ın "CAPRIOLE”(Handmade&DigitalWorkflow) konulu sergisinin açılışı, DENİB Fuaye Alanında gerçekleştirildi. Sergi açılışına, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB Yönetim Kurulu üyeleri Mukaddes Başkaya ve Osman Uğurlu, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürü Ahmet Taş, EGSD Denetleme Kurulu Şaban Öngören ve DETGİS Yönetim Kurulu üyesi Seher Gürgün katıldı.

HOŞGÖR DİJİTAL İŞ AKIŞINDA

Denizli’nin Buldan ilçesineözgü̈ “hoşgör” kumaşının doğal boyama tekniğiyle renklendirilmesinin ve dijital ortamda 3D üretiminin sinevizyon gösterisi ile anlatıldığı sergide, Dr.DeryaTatman’ıntasarımları, yer aldı. Davetlilerin büyük beğenisini kazanan çalışması hakkında bilgi veren Dr. Derya Tatman, “ Buldan yöresine özgü Hoşgör kumaşını ana malzeme olarak kullandım. Astarlamada pamuklu ham bez, aksesuar olarak ise ham dantel ve tahta düğmeler; birlikte boyanabilirlik açısından tercih edilmiştir. Hoşgör kumaşları, nar kabuğu, soğan kabuğu, mor lahana, mor havuç, kına, yeşil ceviz kabuğu, ıhlamur, zerdeçal, hibiscus ve palamut kabukları ile tiedye tekniğinde boyandı” dedi.

Dr. Tatman, ‘Capriole’ temasının ortaya çıkmasının ise yöreye özgü el tezgâhında dokunan, orijinal Hoşgör kumaşının tamamen ilkel yöntemlerle renklendirilmesinin ardından; tezatlık oluşturarak dijital iş akışı kavramı ile bir araya getirilmesine dayandığını vurguladı. Küçük denemelerle elde edilen kumaş numunelerini testlere tabi tutularak dijital ortama aktarıldığını ve böylece Hoşgörün sanal dünyaya adım atışının da gerçekleştiğini söyleyen Moda Tasarım Öğretmeni Dr. Tatman,“2D ve 3D yazılımlarla kalıp ve dikimleri yapılmış, numuneleri hazırlanmış, en doğru görülen 10 model üretilmiştir. Son olarak sanal ürünler ile somut ürünlerin karşılaştırması yapılarak, sergiye hazır hale getirilmiştir” diye konuştu.

Sergiyi gezen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik ise, Dr. Derya Tatman’dan sergi hakkında bilgi aldı. Tamamen doğal ürünlerle renklendirilen Buldan’ın el tezgahlarında dokunan Hoşgör kumaşlarının dijital tasarımlarını büyük bir beğeni ile izleyen Başkan Şevik, Dr. Derya Tatman’ı el dokuması ürünlerden hediye ederek teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

DTO Eğitimleri İnternet Ortamına Taşıdı

Başkan Erdoğan İstedi Bakan Varank Müjdeyi Verdi

Başkan Erdoğan'dan kandil mesajı