Ramazan ayında sağlıklı beslenilmesi ile ilgili tavsiyelerde bulunan Diyetisyen Sena Duygu Turgut; Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını nedeniyle bağışıklık sistemimizi düşürmeden dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni olması gerektiğine dikkat çekti.

Diyetisyen Sena Duygu Turgut; şöyle açıkladı“En bereketli, en şenlikli, en şükranlı akşamların yaşandığı Ramazan ayı geldi. Bu ay irademiz güçlenir, vücudumuz arınır ayrıca metabolizmamızda da değişiklikler meydana gelir. Uzun süreli açlık ve susuzluk metabolizmamızı yavaşlatır. Sindirim sistemi yavaşlar ve akşam fazla miktarda tüketimle kilo artışı kaçınılmaz olur.

Oruç vücut için bir yenilenmedir, bazı kişiler hariç…

Oruç tutmak bazı kronik hastalığı olan bireyler için risk oluşturabilir. Diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı ve ülser-gastrit gibi mide rahatsızlığı olan bireyler için oruç tutulması sağlık problemlerine yol açabilir.

Bütün gün dinç ve sağlıklı olarak oruç tutmak için ne yemeliyim?

Sahura kalkmak oruçlu saatlerin daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Sahuru ihmal etmek besin öğesi alımında eksikliklere sebep olarak zayıf bir bünyeye sebep olur. Vücutta en geç sindirilen besin öğeleri yağlar ve proteinlerdir. Karbonhidratler en çabuk sindirilen grup olduğu için bu gruba yüklenmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Proteinlerden zengin olan yumurta, peynir, yoğurt, süt ve yağ grubundan zeytin, çiğ kuruyemişler, doğal fıstık ezmesi tercih edilebilir. Süte veya yoğurda ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı chia veya keten tohumu hem tokluk süresini uzatacak hem de sindirimi hızlandıracaktır.

Örnek bir iftar sofrasında neler olmalı?

Oruç açılırken ilk etapta mutlaka su tüketilmeli. Sonrasında hurma veya mideyi yumuşatacak bir çorba iyi olacaktır. Sindirim için biraz kendinize zaman tanıyın. 10-15 dk yeme işlemine mola verin. Ana yemek için yağlı, ağır ve kuru yiyecekler tercih etmek yerine daha lifli, sulu, hafif yemekler tüketin. Salata lif kaynağıdır mutlaka yemeklerin yanında mevsimine uygun salata bulundurun.

Ramazanda sindirim problemleri sık görülebilir

Bu dönemde az su tüketimi, hareketsizlik, öğün sıklığının düşmesi mide ve bağırsak problemlerine, hazımsızlıklara sebep olabilir. Sorunların anahtar çözümü ‘su içmek’. Eksik tüketilen su bağırsakları iyice kurutacak ve kabızlığa yol açacak. Mutlaka 2 lt su tüketilmeli. Sıvı alımını arttırmak için komposto ve cacık da alternatif olarak düşünülebilir.

Oruç tutmak Covid-19 ile mücadelede bağışıklığı etkiler mi?

Besin öğelerini yeterli aldığımız sürece bağışıklık etkilenmeyecektir. Protein, vitamin ve mineral iftar ile sahur arasında gereken miktarda alınabiliyorsa yeterli olacaktır. C vitamini, D vitamini, Omega-3, propolis, çinko bağışıklığı güçlendiren öğelerdir. Enfekte olan bireylerin ise hassas tedavi döneminde oruç tutabilmesi söz konusu değildir.

ETİKET

DTO Eğitimleri İnternet Ortamına Taşıdı

Başkan Erdoğan İstedi Bakan Varank Müjdeyi Verdi

Başkan Erdoğan'dan kandil mesajı