Kanalizasyonun yaydığı kötü koku nedeniyle evlerinden çıkamayan İsabeyliler, durumu ‘ikinci koronavirüs’ diye açıkladı.

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı İsabey Mahallesi halkı, kanalizasyon sorununun çözülmesi için mücadelesini sürdürüyor. Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresine (DESKİ) verilmek üzere ekim ayı ortasında başlatılan imza kampanyası devam ediyor. İmzalar 4 Kasım’da Çal ilçesinde bulunan DESKİ’ye teslim edilecek.

İsabey’deki bazı evlerin kanalizasyon atıklarının mahallenin hemen altında bulunan üstü açık çukura boşaltılması, özellikle yaz aylarında dayanılmaz bir kokuya neden oluyor. Ayrıca atıkların yıllardır birikmesiyle göl haline gelen kirli sular, tarımsal ürüne de zarar veriyor.

"BİREYSEL ŞİKAYETLER İŞE YARAMAYINCA ORTAK MÜCADELE KARARI ALDIK"
İsabey halkı, mevcut sorunun artık sorun olmaktan çıkıp artık neredeyse bir kangren olduğuna dikkat çekerek bu konuda ortak hareket etme kararı aldı. Daha önce verilen bireysel dilekçelerden sonuç alamayan İsabeyliler, Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresine verilmek üzere Çal ilçesindeki DESKİ’ye mevcut köyden pek çok yurttaşın imzaladığı dilekçeyi teslim edecek. İsabey halkı adına Mahalle Muhtarı Deniz Arıkan tarafından verilecek olan dilekçe kuruma teslim edilirken köylüler de kurum önünde hazır bulunacak.


"KOKUDAN TARLADA ÇALIŞAMIYORUZ"
 Konuyla ilgili şikayetlerini dile getiren İsabeyli Şefika Sevindik ve Hasan Oktay, İsabey halkının böyle bir eziyete layık olmadığını söyledi. Şefika Sevindik, kanalizasyon atıklarına yakın tarlasında çalışmanın kendileri için adeta işkence olduğunu ve elde ettikleri mahsulün de bu kirlilikten etkilenme olasılığının bulunduğunu ifade etti. Bu kirliliğin çevreye mikrop saçtığını dile getiren Sevindik, “Ben buraya çalışmaya geliyorum, bazen koku öyle dayanılmaz hale geliyor ki işimi tamamlamadan tarladan ayrılmak zorunda kalıyorum. Burada sivrisinekten, kara sinekten durulmuyor. Hemen yanında meyve bahçeleri, üzüm bağları. Bu kokunun içinde bu üzüm yenir mi? Yıkasan da bu mikrop çıkar mı? Hastalık yayıyor. İsabeyliler olarak imza topluyoruz. Bir an önce bu sorunun çözülmesini hep birlikte istiyoruz” dedi.


HİÇ Mİ İLGİLENEN YOK, BU KADAR OLMAZ!”
İsabeyli çiftçilerden Hasan Oktay, 1943 doğumlu olduğunu, bu yaşta böyle bir manzarayla karşılaşmanın kendisini isyan ettirdiğini söyledi. Oktay, bu pisliğin İsabey halkı için adeta ikinci koronavirüs olduğunu dile getirdi. Oktay, “Bunun kokusundan herkes rahatsız. Kim yapacaksa, hangi görevli yapacaksa yapsın ama artık bir an önce bunu imha etsinler istiyoruz. Ben sürekli maskeyle geziyorum ama bu zaten ikinci koronavirüs! Hiç mi ilgilenen yok, bu kadar da olmaz” diye konuştu. 


"KANALİZASYON İÇİN TOPLANAN İMZA SAYISI 300’E YAKLAŞTI"
Pandemi kurallarına uyularak devam edilen imza toplama kampanyasındaki imza sayısı 300’e yaklaştı. İmza kampanyasına sadece İsabeyliler değil, Denizli’de oturan İsabeyliler de destek oluyorlar. İsabeyliler ayrıca dilekçenin verileceği 4 Kasım tarihinden 1 hafta sonra toplanacak olan büyükşehir belediyesi meclisine de dilekçenin bir kopyasını ulaştırarak konunun belediye meclisinde de gündeme gelmesi için girişimde bulunacak. Mevcut dilekçe örnekleri, meclisteki dört partinin de grup başkan vekiline toplantı öncesinde verilecek.

Başkan Keçeci‘den, 24 Kasım mesajı

Başkan Erdoğan’dan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

DSO AB Bilgi Merkezinden “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik” Bilgi Günleri