Ege Denizi'nde gerçekleşen AFAD verilerine göre 6.6 büyüklüğündeki depreme dair açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi, mesleki eğitim, uygulama ve planlama alanında çağdaş bilimsel ölçütlerin ve mesleki denetimin önemini vurguladı.

TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından yapılan açıklamada İzmir, Seferihisar’ın 17 km. açığında meydana gelen, Ege bölgesinin tamamında ve çevre kentlerde hissedilen depremin 6.9 şiddetinde olduğu belirtildi. Bayraklı ve yakınlarında çok sayıda yıkılan bina olduğu depreme ilişkin “Seferihisar’da tsunami etkisi yarattığını ve meydana gelen hasarları bir kez daha üzülerek izlemekteyiz. Öncelikle depremden zarar gören bütün yurttaşlarımıza ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerine ve toplumumuza başsağlığı diliyoruz. Bu depremin en az kayıpla atlatılmış olmasını umut ediyor, enkaz altında kalan vatandaşlarımıza acilen ulaşılmasını, yaralarının sarılmasını diliyoruz” denildi.

“BU ŞİDDETTEKİ BİR DEPREMDE CAN KAYIPLARI VE BÜYÜK HASARLAR OLMAMALIYDI”
Meydana gelmiş olan orta şiddetteki deprem İzmir, Seferihisar, Kuşadası, Bayraklı ve çevresinde büyük paniğe, kayıplara ve yıkımlara neden oldu. Birçok bina yıkıldı, ciddi hasarlar gördü, sular altında kaldı. “Enkaz alanına ulaşmakta ve müdahalede yaşanan sorunları canlı olarak büyük üzüntüyle izliyoruz” diyen Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont “Oysa bu şiddetteki bir depremde, sağlıklı ve denetimli planlama ve mesleki uygulama koşullarında yıkılan binalar, can kayıpları, yaralılar ve büyük hasarlar olmamalıydı. Yaşadığımız afet dolayısıyla, bir kez daha mesleki eğitim, uygulama ve planlama alanında çağdaş bilimsel ölçütlerin ve mesleki denetimin önemini vurgulamak istiyoruz” uyarısı yaptı.

“SAĞLIKLI YAŞAM KOŞULLARI ÖNCELİKLİ GÜNDEM MADDESİ OLMALI”
Afetlerin sonrasında değil öncesinde yapılması gereken çalışmalara dikkat çeken Alayont; “Bilimsel araştırmalarla, uzmanlarla işbirliğiyle, halkımızın can ve mal güvenliğinin, sağlıklı yaşam koşullarının, ekonomik güvenliğinin ve sürdürülebilir yaşam koşullarının sağlanmasının ülkemizin öncelikli gündem maddesi olabilmesi için bir kez daha yetkililere, yönetimlere çağrı yapmak istiyoruz” dedi.

Başkan Keçeci‘den, 24 Kasım mesajı

Başkan Erdoğan’dan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

DSO AB Bilgi Merkezinden “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik” Bilgi Günleri