Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Honaz Beyediyesinin hayata geçirdiği Yerel Tohum Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Başkan Çavuşoğlu, korona virüsü ile mücadele ettiğimiz bu günlerde yeri tohumun öneminin daha iyi anlaşıldığını söyledi.

Başkan Çavuşoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek’i makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Daha sonra yerli tohum merkezini ziyaret eden Çavuşoğlu, yerli tohumun önemine değindi. Sertifikalı tohumunun zorunlu hale gelmesiyle birlikte yerli tohumların kaybolmaya yüz tuttuğunu belirten Çavuşoğlu, “Sertifikalı tohumlar hibrit tohum diye bildiğimiz genetiği ile oynanmış sadece bir kere ürün allabildiğimiz tohumlar. Bu tohumlar yüksek verimli olsa da ileride ne gibi sağlık sorunları çıkaracağını bilmiyoruz. Son yıllarda domatesin kokusunu unuttuk. Atalarımızın kullandığı bu tohumlar ülkemiz için son derece stratejik öneme sahip. Özellikle korona virüsü ile mücadele ettiğimiz bu günlerde yerli tohumumuzun önemini daha iyi anlıyoruz. Belediye Başkanımız Yüksel Kepenek’e bu önemli çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Yerli Tohum Merkezini uzun yıllar önce planladığını ve Belediye Başkanı olunca bunu hayata geçirme fırsatı bulduğunu  belirten Yüksel Kepenek de Çavuşoğlu’na ziyaretleri için teşekkür etti ve yerli tohumdan üretilen fidelerden hediye etti.

 

DTO Başkanı Erdoğan; “Denizli teknik tekstil merkezini kuruyoruz”

DTO, Denizli OSB’de Teknoloji Üssü Kuruyor

DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı